Vélemény

Testhőmérséklet ellenőrző rendszerek értékesítésével már több magyar cég is foglalkozik. Az irodákba való visszaköltözéssel, vagy az irodák részbeni visszafoglalásával az üzemeltetők, az ingatlannal rendelkező vállalkozások több új lehetőséggel is számolhatnak az esetleges vírus terjedésének a megakadályozása céljából. A területeken nagyobb létszám megjelenését érzékelő programok segítségével az emberek csoportosulását tudják csökkenteni, alkalomadtán szabályozni. Ezek a megfigyelést végző programok nemcsak a közösségi terekre, de az egyes irodákba, étkezést, pihenést biztosító terekre is kiterjeszthetők. Ezekben a programokban a munkáltatók lehetőséget láthatnak arra is, hogy az egyes dolgozóik munkavégzési szokásaikat figyelemmel kísérjék, akár azon a címen is, hogy az egyes terek kihasználtságát kísérjék figyelemmel, energiamegtakarítási célzattal stb. Azaz a munkavállalóról nemcsak gyűjtik az adatokat, hanem tárolják, kezelik is, majd elemzés alá vetik.

A ma hatályos MT szerint is az egészséges munkakörnyezet biztosítása a munkáltató felelőssége. De lehet e mögé bújni abban az esetben, ha a vírus vagy egyéb betegségek elterjedésének megfékezése érdekében újabb és újabb eszközöket, programokat vetnek be a munkáltatók a saját munkavállalóik napi rutinjának megfigyelésére, elemzésére? Hiszen a jóhiszemű munkáltató csak abból a megnevezett célból teszi mindezt, hogy a takarítási szolgáltatás nyújtójával egyeztetve a napi fertőtlenítő takarítás helyét, gyakoriságát ennek alapján rendelje meg. Ott, ahol a dolgozók megjelenése nagyobb létszámot mutat, a fertőtlenítő takarítást akár óránként igényli a munkáltató, s lesz olyan helyiség, ahová naponta 2-3 alkalommal kell a takarítónak fertőtlenítést végezni. Hatékonyabban és eredményesebben tudja az egészséges munkakörülményeket biztosítani a munkáltató.

Hasonlóan aggályos lehet a kontaktkutatás most még egyéni hozzájáruláson alapuló módszerének kiterjesztése, akár az elektronikus fizetések lebonyolításának kiterjesztésével, a telefonok adótornyaihoz való bejelentkezések nyomonkövetésével kiterjesztett kapcsolatok megfigyelése. Hiszen egy, az egész emberiség védelmében született európai, majd más közösségek döntése értelmében, az újonnan gyártandó okos eszközök kötelező tartozékává nőheti ki magát az a chip, amely az eszköz aktiválásával egyidejűleg már adja a hordozójáról a megadott toronynak a jeleket. Ezek a jelek akár úgy is felfoghatók, hogy egy életvédelmi funkcióra kifejlesztett egyéni védőeszköz, hiszen a bejelentkezéséhez legközelebbi rendőrőrshöz befutó jelzés is lehet, ha például nem mutat aktivitást az okoseszköz egy bizonyos idő eltelte után. Egy program észleli, a korábbi mozgások, a korábbi bejelentkezések elemzése után, nem életszerű a személy hosszabb ott tartózkodása….. és így tovább.  Még idesorolhatjuk a drónok fejlesztésének esetleges irányait, lehetőségeit, s úgy vélem a jövőben a 2020-as évre úgy fognak visszagondolni, mint a technológiai fejlődés eddigi legkiemelkedőbb, legnagyobb lökést adó évére.